כיצד להתכונן לראיון שני בתהליך הקבלה לעבודה

עברת שלב. התקדמת לעבר השגת המטרה. הזמינו אותך לראיון שני. לתשומת לבך, על מנת להצליח בראיון שני עליך להתכונן יותר משהתכוננת לראיון הראשון. מדוע?

אם הגעת לראיון שני, משמע שהלכת מספר צעדים קדימה בתהליך הקבלה לעבודה.

הסיכויים שלך "להתקבל" עלו- כבר עברת את המיון הראשוני של קורות החיים, נערך לך ראיון טלפוני, זומנת לראיון אשר בעקבותיו זומנת להמשך התהליך בחברה. ומה עכשיו ?

איך לא "ליפול בפח" בראיון השני? טיפים ומיתוס שרצוי לנפץ…

הטעות הגדולה ביותר בראיון שני היא להתנהג כאילו התפקיד כבר "בכיס שלכם". זו גם הטעות הנפוצה בקרב מועמדים שהגיעו לשלבים מתקדמים יותר בתהליך הקבלה לעבודה. אל תטעו, אם הגעתם "עד הלום" אתם עדיין לא "בחברה". אל תתנהגו ב"סחבקיות" כי עדיין אתם לא "בפנים".

עבור המעסיק הראיון השני חשוב מהראיון הראשון מאחר והסבירות שתתקבל לאותו מקום עבודה עולה.

אם כך,

הטיפ הראשון והחשוב מכולם בהקשר זה – התכוננו היטב לראיון עבודה שני.

כיצד להתכונן? התשובה קשורה קשר הדוק לזהות המראיין.

לכן,

הטיפ השני הינו לברר בעת ההזמנה לראיון השני מיהו הגורם עמו נערך הראיון השני ומה תפקידו.

בארגונים שונים ובחברות שונות נהוגים תהליכי גיוס שונים ולכן קיימות מספר אפשרויות לגבי זהותו של המראיין בראיון השני. לדוגמא: בעולם ההי-יטק ועבור תפקידים טכנולוגיים נהוג שהראיון הראשון הוא ראיון טכני/מקצועי והוא נערך ע"י מנהל ישיר או עמית בכיר. ראיון זה בודק ידע, פוטנציאל התאמה ולמידה בתחום המבוקש. במקרה זה הראיון השני יערך ע"י מנהל מקצועי שהינו בכיר מהמראיין הראשון או גורם משאבי אנוש. עם זאת, ייתכן כי דווקא הראיון הראשון יהיה ראיון משאבי אנוש ולאחריו גורם מקצועי/טכנולוגי. עבור תפקידים בכירים בארגון אפשר כי הראיון השני יערך ע"י מנכ"ל או סמנכ"ל.

קיים הבדל גדול בהכנה לראיון מול כל סוג של מראיין. בכל מקרה על המרואיין לנסות להיכנס לנעליו של המראיין ולשאול את עצמו מהם הדאגות והחששות שעלולים להיות לו (באופן כללי ובהקשר של המרואיין הספציפי). יש לזכור כי בתהליך קבלה לעבודה קיימת בדיקת התאמה לתפקיד. אולם, מעבר לכך, וזו נקודה חשובה, המראיין או המנהל שואפים להקטין את הסיכון שהם לוקחים על עצמם ברגע שהם מקבלים אותך לעבודה. ככל שהם חשים שהסיכון קטן – כך תעלה מידת הסבירות שבקבלתך.

אז מה עושים כדי להפחית את הסיכון בעיני המעסיק? חושבים מה יכולות להיות הדאגות שלו – האם הוא מוטרד מיכולת הלמידה שלך? מההשתלבות החברתית? האם הוא מודאג מהיכולת שלך לעבוד בצוות מסוים או עם ממונה מסוים? אולי הוא מוטרד מכך שהוא "מפיל" עליך תפקיד שעוד לא עשית והוא לא בטוח אם ביכולתך למלא אותו?

בהכנות שעשית, הגעת לכמה מסקנות… ומה הלאה?

הטיפ השלישי הינו להפחית את הסיכון ולפיכך, לתת למראיין מענה לדאגות שיש לו (ולא, הוא לא תמיד אומר אותן…). על המרואיין להראות הבנה לגבי התפקיד ולגבי האתגרים וההתמודדויות העומדים בפניו. על המרואיין לשלוט בחומר לקראת מבחן מקצועי, ללמוד היטב במה החברה עוסקת, להכיר את הטכנולוגיה בה היא עובדת, מיהם לקוחותיה ומהו השוק שבו היא פועלת.

לראיון משאבי אנוש או ראיון עם בעל תפקיד בכיר – שניהם ראיונות אשר דומים יחסית באופיים – מומלץ לערוך סימולציה אשר תסייע להאיר נקודות ודגשים אשר אנחנו כמועמדים מתקשים (לצערנו) לזהות באופן עצמאי.

לסיכום, לראיון שני יש להתכונן כאילו התקבלת לעבודה ולמעשה אתה מתחיל בתפקידך החדש ולכן, בתהליך משמעותי זה של קבלה לעבודה מומלץ להיעזר בגורם מקצועי.
שיהיה בהצלחה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *