מיתוסים ומציאות בחיפוש עבודה

מירי בת +40, מנהלת פרויקטים בכירה בתחום פיתוח תוכנה, בעלת רזומה מרשים בניהול עובדם ובמשרות "נחשבות" בחברות מובילות בתחומה. לאחר רילוקיישן בחו"ל, משכורת יפה חשה כי "מיצתה את עצמה" החליטה להתפטר ותכננה למצוא באופן מיידי תפקיד טוב יותר.

נשמע מבטיח. למירי כל היתרונות, נכון?

כשמירי הגיעה לקורות היא הייתה מובטלת 7 חודשים. שבועיים קודם לכן פוטר גם בעלה, עובד בחברת הייטק שנסגרה. מירי, פגועת אגו ובלחץ כלכלי, הגיעה לקורות בהמלצת בן משפחה אשר חווה את גם הוא את התהליך. מירי, אשר הגיעה אל התהליך בקורות עם ביטחון ירוד מאוד, נכנסה לסחרור לאחר שקיבלה מספר תשובות שליליות מחברות בהן התראיינה. היא החליטה "להוריד פרופיל", לגשת לתפקידים יותר זוטרים ולהנמיך את ציפיות השכר. בקיצור – להתפשר. במציאות, זה לא עזר- גם למשרות בדרגים נמוכים ממנה, המקבילות לכפיפים שלה בעבר, היא לא התקבלה.

מירי חיברה מיתוס אל מיתוס ויצרה לעצמה מציאות בה החלה להאמין. בין השאר קבעה מירי: המצב בשוק לא טוב, אני מבוגרת מידי, היום מחפשים רק צעירים, השכר שאני דורשת גבוה מידי (לא משלמים היום סכומים כאלה), כיום חברות לא מקבלות עובדים חדשים אלא מעסיקות רק באאוטסורסינג ועוד..

נשמע מוכר? במה שגתה מירי?

המיתוסים בהם האמינה מירי גרמו לראיונות העבודה שלה להיות גרועים יותר ויותר. היא התכנסה בתוך עצמה ושידרה לכל העולם שהיא מתגוננת. תנועות הגוף שלה שידרו מצוקה, חוסר ביטחון ועייפות והדבר בא לידי ביטוי בראיונות. מירי הסתכלה כלפי מטה, הסתירה את הפה שלה בשעה שדיברה, על השאלות שנשאלה ענתה בצורה תוקפנית. בנוסף, השמיעה טיעונים אשר נשמעו באזני המאזין כתירוצים לאי הצלחה, האשימה את המנהלים שלה בחברה בהתנהלות פוליטית ובחוסר ענייניות, סיפרה על אנשים בעבודה- הם שהכשילו אותה, גרמו לבעיות שעצרו אותה והפריעו לה…

בקיצור, מירי עשתה את כל השגיאות האפשריות בראיון עבודה. ובכל זאת, כיצד למדה מירי לשנות גישה?

נפגשנו 3 פגישות. בפגישה הראשונה למדתי ממירי את העובדות כפי שהובאו כאן.

בפגישה השנייה למדנו ביחד למצוא את נקודות האור וההצלחה בקריירה שלה ומצאנו דרך להציג את יתרונותיה, יתרונות אשר תמיד היו אך נשכחו עם הזמן, בשל רצף הכישלונות שחוותה במהלך חיפוש העבודה. בטחונה העצמי של מירי שוקם (רק ביטחון, לא יהירות..) והיא למדה כיצד למכור את עצמה בצורה מעניינת אך להישאר אמיתית. מעתה התמקדה מירי אך ורק בתפקידים ובחברות אליהן היא צריכה לפנות. עזרתי לה לראות כיצד תוכל למצוא תפקידים איכותיים אשר אינם נופלים מתפקידיה הקודמים. קורות החיים שוכתבו והפכו לאטרקטיביים, מבלי להוריד ממעמדה ומבכירותה. מירי הונחתה כיצד לנהל את החיפוש שלה באופן אפקטיבי וכיצד לנהל מו"מ על שכר במקום למהר ולהתפשר…

בפגישה השלישית התכוננה מירי לראיון עבודה בחברה גדולה ובינלאומית אליו יצאה מיד לאחר פגישתינו.
ו….?
שם היא אכן עובדת. ראיון עבודה זה הוביל למשרה הנוכחית של מירי, משרה בסדר גודל ובתנאים דומים לתפקידה הקודם, בה היא מועסקת כדירקטור לניהול פרויקטים עד היום. התהליך אותו עברה מירי בקורות ערך שלושה שבועות וכלל שלוש פגישות. מירי קיבלה תפקיד בו חשקה ותנאי שכר אותם דרשה. תוך חצי שנה קודמה ומונתה לחברת הנהלה.

מזל? אולי. אני נוטה לחשוב שלמזל לא היה חלק בתהליך. מירי עשתה מאמץ גדול, למדה, והפנימה כל מה שהיה הכרחי על מנת להשיג את מטרותיה. לאחר שלמדה, גם יישמה והצליחה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *