"לא הלך לי" בראיון העבודה

כולנו נורא מנוסים, מבוקשים… ומרוויחים יפה…
אנחנו כבר לא צעירים. עשינו כברת דרך וכבר חיפשנו, ואף מצאנו, משרות ותפקידים טובים. ברור לנו שאנחנו "ילדים גדולים" שלא צריך להחזיק להם את היד. אז איפה התקלקלה לנו האידיליה? למה קשה לנו כשאנחנו מחפשים עבודה?

פעמים רבות, למרות הגיל, הניסיון, התפקידים הבכירים והתנאים מעוררי הקנאה שהשגנו בעבר, חיפוש עבודה הופך אותנו לאנשים נרגשים ומתוחים, חששנים ונבוכים. כאלו אשר בזמן אמת מתקשים "להוציא לאור" את הדברים הטובים שיש בנו.

ראיון עבודה? לא כל כך נורא…
ראיונות עבודה הם עבורנו בבחינת "רע הכרחי". אנחנו יודעים שהם נמצאים בדרך למציאת עבודה חדשה, אבל, איך לומר, אנחנו לא בדיוק נהנים מהם. אנחנו מרגישים כשחקנים בהצגה, מנסים "למכור" או "לשווק" את עצמנו, עסוקים בלהסתיר את הדברים הפחות טובים שלנו, חוששים מפני הפתעות ושאלות קשות ומביכות.

לאחר הראיון אנחנו פעמים רבות מתחילים לנתח כל שלב ודקה באותו חדר ושואלים את עצמנו: האם יקבלו אותי? איך נראיתי בעיני המראיין? מה חשבו עלי?האם מה שאמרתי היה "חכם"? האם הותרתי "רושם טוב", קלעתי לציפיות שלהם ואמרתי את מה שרצו לשמוע ממני? האם לא ביקשתי שכר גבוה מידי?

כל המרואיינים יודעים – לפחות בתיאוריה- בדיוק מי הם, מה הם שווים ומה יש להם לומר- מבחינתנו המועמדים זה ברור! אנחנו מתאימים "בול" לתפקיד- איך יתכן ש"הם" לא מבינים את זה?

בדיוק בזמן בו הארגון מנסה ללמוד האם אנחנו מתאימים לו, המסר המשכנע שלנו לא עובר- האדם שאנו יושבים מולו לא מתרשם מהיתרונות שלנו ומהניסיון המקצועי שצברנו. מסתבר, שמשהו בכל זאת מפריע לנו להיות במיטבנו. אנו לא מציגים את עצמנו כראוי, שוכחים לשאול שאלות, לא אומרים דברים חשובים שתכננו, יוצאים בתחושה של פספוס ואחרי הראיון אומרים: " לא הלך לי" היום.
לפעמים, בניינו לבין עצמנו, אנחנו שואלים "לכמה ראיונות עבודה עוד אצטרך ללכת…"

"לעבור" ראיון זה אכן אתגר, אבל אתגר שניתן להתמודד עמו…
אנשים אינם מצליחים להגיע אל התפקידים האפשריים עבורם לא בשל חוסר ביכולות אישיות, ידע מקצועי או כישורים גבוהים אלא כיוון שהם אינם מיומנים להציג את עצמם בראיון העבודה.
מיומנות בראיון עבודה היא דבר נרכש (הרב לא נולדים איתה). ניתן בהחלט ללמוד כיצד להתראיין, ניתן לתרגל הצגה עצמית וניתן לדעת איך לדלג בין מוקשים.

ההכנה לראיון ולתהליך כולו מאפשרת לכל מועמד לשפר את סיכוייו בזכות העובדה שהגיע רגוע, מוכן יותר, לאחר שחידד מראש את המסר אותו היה מעוניין להעביר…

כאשר מתכוננים לראיון עבודה לומדים גם לא מעט על "הצד השני" – מיהו המראיין, מהו תפקידו, מהן שאיפותיו וגם… ממה הוא חושש.

ניתן להגיע לראיון לקראת תפקיד חדש תוך מזעור החששות וחיזוק יכולות ההצגה של החוזקות. הצגה ראויה אינה השתחצנות. ניתן ואף רצוי למצוא דרך להציג את ה"אני" התעסוקתי האמיתי שלך, את הישגיך ואת יכולתך ללא תחושת "מלאכותיות" ומבלי להרגיש שאתה "משחק בהצגה".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *